Rozhovor s Liborem Komosným

Vydáno: 14.08.2012, 13:55 · Rozhovory · Autor:
Rozhovor s telentovaným českým módním návrhářem Liborem Komosným.

Co nebo kdo Tě přivedlo k návrhářství?
K návrhářství mě vedla touha od dětství, pocit, který mě nutil se nějakým způsobem realizovat, tvořit a projevovat svou osobnost. Postupem času jsem viděl, že můj zájem směřuje k oděvnímu designu a ten jsem také zvolil jako studium na střední škole.

Co konkrétně Tě inspirovalo při vytváření Tvého prvního modelu?

Má první kolekce byla malinká, měla jen 3 modely, vytvořil jsem ji na začátku 2. ročníku střední školy. Od začátku jsem nebral v potaz, že bych chtěl ženu zobrazovat líbivou, byla tudíž extravagantní a vyhrála tehdy první místo na soutěži v Lysé nad Labem, ale kolekce byla inspirována životem rostlin.

Kde čerpáš inspiraci nyní?

Myslím, že čerpám inspiraci pořád ve stejných tocích, jsou to mé pocity, protože v kolekcích se snažím klást důraz na koncept, silnou myšlenku, která jde z toho, že mě nějaký fakt nebo skutečnost ať už pozitivní nebo negativní zasáhne natolik, že mám chuť se k ní vyjádřit svou tvorbou a tak sdělit svůj názor.

Máš nějakého oblíbeného návrháře?

Ano mám, jsou to právě návrháři, v kterých se možná i shledávám krávě proto, že kladou důraz na myšlenky svých kolekcí, například Rick Owens, Riccardo Tisci který navrhuje pro značku Givenchy, nemohu, opomenou návrháře z Antverp jako je manželská dvojice A. F. Vandevorst nebo Maison Martin Margiela, ale také zbožňuji aranžované střihy Heidera Ackermana.

Jak vypadá proces při vytváření nového modelu?

První mě musí napadnout myšlenka, nějaké fakt, kterému se chci věnovat ve své tvorbě, impuls který převedu do kresebné formy, z návrhů pak vyberu nejlepších pár a těm se věnuji v dalším rozkreslení. Dále vyberu látky, a začnu pracovat na střizích, ty si u složitých modelů vyzkouším z pomocného materiálu, zda budou fungovat a ještě je případně upravuji od původního návrhu, protože je vidím v reálné podobě, a pak vyhotovím model z finálního materiálu.

Co je na Tvé práci to nejtěžší a co Tě naopak nejvíce baví?

Nejtěžší je pro mě prodat věci, protože se právě prvořadě nezaměřuji na prodejné věci, ale i v mých kolekcích jsou vždy normálně nositelné kousky, mám pocit, že se lidé i bojí mě oslovit nebo že na ně nebudou mít peníze, ale s klientem se dá vždy domluvit. Nedovedu asi konkretizovat to, co mě baví nejvíce, prostě mě baví všechno, ten vývoj práce od prvních vizí, přes vyhotovení, focení či přehlídku až po listování v časopise s mými oděvy.

Kdo Tě nejvíce podporoval v začátcích? Co na tvoji práci říká rodina a nejbližší?

Samozřejmě mě nejvíce podporovala rodina a konkrétně mamka, ta stále jezdí na přehlídky, zajímá se, kde svou tvorbu představím, a schovává si časopisy, kde jsou uvedeny nějaké mé modely. Myslím, že jak rodina i přátelé jsou prostě rádi, že dělám to, co mě baví a taky mě rádi využijí třeba při nakupování oblečení, abych jim dal nějakou tu radu.

Co by si poradil těm, kteří se chtějí vydat stejnou cestou jako Ty a stát se návrhářem? Kde by měli začít?

V první řadě musí začít s kresbou už na základní škole, nejlépe dle mého úsudku si pak vybrat nějakou střední školu věnující pozornost výtvarné i technologické přípravě studenta v tomto oboru. A také se nebát a pustit se do toho s plným nasazením.

Jak bys popsal svůj vlastní styl oblékání a navrhuješ modely i pro sebe?

Modely pánské nenavrhuji, nikdy jsem k tomu nesměřoval a neměl tento potenciál, a tím pádem ani pro sebe si oděvy nevyhotovuji a nenosím je. Ale můj styl oblékání v klasické denní podobě je sportovně elegantní, mám rád svetry, košile, ale i riflové kalhoty.

Kde se vidíš za pět let? Co je tvým největším snem? 

Za pět let doufám, že už budu mít zdárně dokončená doktorandská studia, na která nastupuji od září na Vysokou školu výtvarného umění pod vedení doc. Júlie Sabové. A věřím, že v té době budu mít otevřený ateliér a budu tvořit pro klienty nebo by mě i bavila práce pro nějakou firmu, která se věnuje oděvnímu designu.

Další Liborovu tvorbu si můžete prohlédnout na jeho oficiálních stránkách: liborkomosny.com

 
Autor:
Zdroj: vlastní

Doporučujeme

Další články