Prague Vintage Fair 2015

Vydáno: 29.09.2015, 10:11 · Novinky · Autor: Nikola Fisková
Další ročník jedinečného festivalu zaměřeného na vintage a udržitelou módu je úspěšně za námi.

Prague Vintage Fair, největší festival vintage módy, který se uskutečnil 26.-27.9.2015 na Novoměstské radnici, pro nás připravil přes tisíc originálních oděvů ze 30. – 80. let. Akce vyvrcholila sobotní přehlídku, následovanou dražbou třinácti pokladů z kolekce Dress for Love od českých návrhářek. Výtěžek z prodeje ,,rychlosvlékacích šatů” pujde na konto organizace Rosa.

 

Díky organizátorce festivalu Tereze Schmoranz festival spojil cennou historii s moderní tvorbou předních českých návrhářů. Kolekce s názvem Dress for Love představuje jedinečné ryhlosvlékací modely. Návrhářky Helena Fejková, Ivana Follová, Zuzana Kubíčková, Daniela Pešková, Mirka Talavašková, Tereza Vu, Lada Vyvialová, Veronika Bijok a Zuzana Veselá byly inspirovány šaty od Jeana Paula Gaultiera pro hlavní hrdinku filmu Kuchař zloděj, jeho žena a její milenec od britského režiséra Petera Greenawaye. Název kolekce vyzývá všechny návštěvníky Prague Vintage Fair a milovníky módy, aby se oblékali z lásky k druhým a tím pomohli obětem domácího násilí. Také překlad ,,šaty pro lásku” skrývá tajný smysl a vyjadřuje jejich účel pro rychlé schůzky s milencem.

Vintage oblečení zahrnuje jedinečné a kvalitně zpracované kousky s nádechem historie. Jde o nové i staré, použité oblečení. Na otázky ,,Jak se sbírá, prodává, oceňuje a nosí vintage?” jsme dostali odpověď na jedné z nedělních minikonferencí.

,,Vintage móda/oděv je pro mě nositelem doby, ve které byla vytvořena. Hodnota oděvu se pak pro mě násobí. Není to však jen doba samotná, ale také část osobnosti, která oděv nosila a nechala v něm kousek sebe. Při tvorbě tedy pracuji stejně – vyjmu fragment z oděvu, který je pro mne nejsilnější a přenesu jej do něčeho nového. Nejsilnější část tak obohatí šaty, které ještě namely možnost tuto sílu získat.”                                                          - Daniela Pešková

Dalšími módními senzacemi byly minikonference, promítání dokumentů s názvem ,,Zpomlený šatník” (Bibiana Beňová), ,,Jen se dívej” a ,,To všechno z lásky” (nadace Rosa, o domácím násilí), obchodní dům s módou ve stylu swing, pin-up nebo retro z let 1920-1980 a další senzační doprovodé programy. Po celou dobu konání byla možnost zavítat do Bazaru pro Rosu, charitativního bazaru oděvů a doplňků, kde jste se mohli zbavit starších, ale stále stylových kousků, zbytečně visících ve vaší skříni.

Prague Vintage Fair vám ukáže nejen cestu při objevování osobitého stylu, ale především pravou stránku výroby oděvů, textilním odpadu a dětské práci. Naučte se být styloví, fair, hlouběji porozumět módě a recyklovat nenošené kousky. Při té příležitosti si do svého šatníku odneste jedinečné kousky, zakoupené na festivalu.

Nikola Fisková
Zdroj: foto: Nikola Fisková

Doporučujeme

Další články