Rozhovor: Gabriela Ksandr

Vydáno: 04.11.2015, 10:13 · Rozhovory · Autor: Tereza N
"Ráda tvořím s nadějnými hvězdami módního dění," říká Gabriela Ksandr.

Gabriela Ksand je česká fotografka, která se zaměřuje především na zakázkovou portrétní a módní fotografii, akt a volnou tvorbu. Fotí nejen v České republice, ale například i v New Yorku nebo Mnichově, kde vystudovala Mediadesign. Zároveň je autorkou projektu SUDEK +111 zachycující na portrétních snímcích české fotografy. Úzkou spolupráci navázala před rokem také s butikem Stefanel Chodov. My vám přinášíme rozhovor s talentovanou fotografkou a také ukázku editorialu, který se už brzy objeví na našich stránkách.

Kdy jste se začala zajímat o fotografování a fotografii?

O fotografii jsem se zajímala už od dětství, kdy jsem fotila, docházejíc na jízdárnu, svého koně. A jelikož se fotografie líbily, měla jsme brzy dost práce s focením u koní i ostatních členů jezdeckého klubu.

Kdy jste si uvědomila, že se chcete fotografování věnovat profesionálně?

K profesionální fotografii jsem nejprve přičichla jako vizážistka, kterou jsme se po střední škole vyučila. Práce ve studiu mě bavila, tak jsem začala uvažovat o možnostech, jak si rozšířit působení v ateliéru. Na cestě za fotografií jsem vystudovala mediadesign, což se mi dnes při mé profesi velice hodí. Sama si tak dělám i celou postprodukci.

Pracujete v Praze, New Yorku a v Mnichově, které město je Vám nejbližší?

I když jsem mediadesign vystudovala v Mnichově a New Yorku mě fascinuje svém stylem života, mám ze všech měst nejraději Prahu.

  

Systematicky se věnujete zakázkové portrétní a módní fotografii, aktu a volné tvorbě. Která z těchto disciplín Vás baví nejvíce?

Ráda se věnuji aktu, o čemž se můžou zájemci přesvědčit na mé výstavě v dubnu příštího roku v Nikon Gallery. Ovšem módu také nezanedbávám. V poslední době jsem nafotila dvě fashion story pro značku Stefanel. 

Navázala jste spolupráci se Stefanel Chodov. Jak tato spolupráce vznikla?

Fotografovala jsem panenky Barbie, oblečené do modelů předních českých designérů, jejíž aukci organizoval právě Stefanel Chodov, kde jsem se také seznámila s výjimečnou osobností Františkem Andělem, který mi posléze umožnil fotografování pro Stefanel.

Plánujete tedy nyní směřovat více k módní fotografii?

Poslední rok se módní fotce věnuji cíleně. Spolupracuji s předními designéry významných jmen, ale ráda tvořím i s mladými nadějnými hvězdami módního dění, jako je Pavel Berky či Adam Ptáček.

Jedním z Vašich projektů je série fotografií Sudek +111, kde jste fotila známé fotografy. Jak projekt vzniknul?

Uvažovala jsem dlouhoou dobu o sérii portrétů významných osobností kulturního života. Nakonec jsme využila kontaktů George Ksandra, který všechny fotografy osobně znal. Jeho fotografie Josefa Sudka, kterou pořídil před 45 lety, byla základním kamenem celého projektu.

 

Jak dlouho trvá realizace takového projektu?

Fotografování se nakonec protáhlo na čtyři měsíce, fotila jsem Sinarem na Ilford 8x10 inch. Výsledek jsem poté hned prezentovala na Prague Photo.

Bylo těžké přemluvit fotografy, aby si stoupli před objektiv a nechali se nafotit?

Překvapilo mě, s jakou ochotou mistři české fotografie přišli do studia. Stačilo, když je o to George požádal. Navíc mě velmi potěšilo, že mi převážná většina umělců přinesla svou originální signovanou fotografii nebo knihu. Vznikla mi tím docela hezká sbírka významných fotografů současnosti.

Je nějaká fotograf, kterého jste pro tento projekt nenafotila, ale přála byste si to?

To je již zmíněný Josef Sudek, který ale bohužel už v roce 1976 zemřel. Znám ho tedy jen z vyprávění.

Tereza N
Autor: Tereza N
Zdroj: archiv Gabriely Ksandr

Doporučujeme

Další články