Rodarte Podzim/Zima 2016/2017

Kate a Laura Mulleavy, návrhářky značky Rodarte, vždy vyprávějí příběhy i abstraktní myšlenky skrze své kolekce, jejichž vznik podnítí momentální inspirace a místo. Návrhářky nyní představily romanticky laděnou kolekci, kterou zároveň oslavily 10. výročí. Kolekce se vyznačovala množstvím krajek a květin, které byly laděny v kombinaci s kůží a tmavou gotickou barvou. Ačkoliv byla kolekce romantická a plná kousků pro netradiční nevěstu, a to včetně květinových aplikací do vlasů, příběh ukrytý v kolekci byl velmi reálný. Inspirace pochází ze San Francisca, které designérky navštívily: ,,Navštívily jsme kavárnu Trieste v University of California, kam jsme chodívaly. Mají tam na zdi takové obrázky Francise Forda Coppola. Slyšela jsme, že tu hodně pracoval na filmu Kmotr. A tak nás prostě napadla myšlenka, že by bylo zajímavé vytvořit kolekci inspirovanou tímto filmem a zároveň o svých zkušenostech v San Franciscu a odkazech, jako je secese, staré plakáty, film noir atd.‘‘

  

Tématika kolekce byla tedy trochu temná, a proto nepostrádala barvy, jako jsou černá, bílá anebo vínová, která zřejmě symbolizovala krev. Špičkově chladné prostředí ve spojení přírody i umělé instalace se snoubily v prostředí okolo mola – do zeminy, ze které ,,rostly‘‘ divoké květy obklopené zasazenými neonovými světly, které naznačovaly poetický smysl, chladné prostředí a romantiku. Návrhářky se zaměřily na několik materiálů, z nichž nejhlavnější byly ty nejjemnější, tedy tyl, satén, krajka, hedvábí, které byly kombinovány s tvrdší kůží, dozdobeny flitry a obohaceny o barvenou kožešinu. 

  

Film, ve kterém se promítly svatby i pohřby, se přenesl rovněž do kolekce, která nabídla modely v černé barvě, ale také v bílé pro netradičně laděné nevěsty. Příkladem mohou být například krajkové šaty ke kolenům se stupňovitými nabíranými rukávy a asymetricky tvořenými lemy svatebního závoje. Součástí kolekce se stala hlavně krajka, která byla ručně zpracovaná, vroubkovaná a malovaná, a to především květinovými motivy. Charakteristické bylo velké množství volánů do postupného vrstvení, které se nevyhnulo ani koženým bundám a kabátům, koženým dlouhým rukavicím, sukním či botám, které mnohdy vedly až ke kolenům, a to s výřezy a volány. Součástí kolekce byly i kožešinové kabáty, které našly inspiraci v můrách. Řada výšivek byla založena i na ptácích a motýlech. 


Autor: Žaneta

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42