H&M Podzim/Zima 2016/2017

Zdá se, že přehlídky švédské módní značky H&M stále více konkurují přehlídkám tradičních módních návrhářů, o čemž jsme se mohli přesvědčit v rámci představení nové, v pořadí již čtvrté, oficiální kolekce v rámci pařížského týdne módy. Studio H&M pracovalo na kolekci, kterou ve výsledku zasadilo do mystického, zašedlého a zrcadlového prostředí. Nejen kolekce a prostředí patřily k faktům, které uchvátily návštěvníky, ale rovněž rozmanitost výběru modelek, který však náležel k těm nejlepším. Modely v duchu 70. let, které se na trhu objeví v září tohoto roku, oblékly 65letá Pat Cleveland a její dcera Anna, dále Amber Valleta, tzv. ,,transgender‘‘ modelky Andreja Pejic a Hari Nef, dále také plus size modelka Ashley Graham nebo také další známé modelky, jako jsou Natasha Poly, Jourdan Dunn, Freja Beha Erichsen nebo Devon Winsor: ,,Bylo pro nás přirozené mít rozmanitý výběr, neboť právě to odráží naše hodnoty, kolegy a zákazníky,‘‘ prozradila kreativní poradkyně značky Ann-Sophie Johansson.

  

Otázkou však zůstává, zda se značka v budoucnu rovněž podvolí postupně nastávajícímu trendu nakoupení kousků z kolekcí bezprostředně po show: ,,Myslím, že formát změníme. Podle mého názoru nejspíše ano. Je však otázka pohledu, jak to uděláme.‘‘ Přehlídka, která původně vznikla jako příležitost pro návrháře, jinak tvořící pouze pro obchodní pulty, jako možnost předvést své nápady v regulérní kolekci, se uskutečnila v budově Pařížské burzy. Inspirace pro tuto kolekci vznikla v zemi, odkud značka pochází – ve Švédsku: ,,Inspirace pochází z klasického krejčovství a švédského dědictví flóry a zvířecího světa. Atmosféra ruční práce prochází výšivkami a potisky, které modelům dávají patřičný vzhled.‘‘

  

Kolekce samotná se nesla v duchu 70. let, v duchu volných střihů, hippies podobenství a zvířecích potisků, které zastupoval například rys, jeden z typických švédských zvířecích zástupců. Tento vzor byl aplikován na sametové šaty, mikiny, kalhoty. V kolekci se také objevily kabáty v pánských rozměrech, které měly mnohdy střih rukávů pouze do 3/4, takže dávaly na odiv volným dlouhým košilím. Barevná škála kolekce se mnohdy pohybovala v zemitých tónech, jindy se její součástí stal modrý denim a červená kůže či tuniky bohatě zdobené vzory, a to v krásně modré, ale i v černé, bílé, starorůžové. Etnické kousky, vzory, zdobení krajkami, střapcy a kalhoty zvonového střihu byly nejčastější. Ale snad nejvíce typickými kusy kolekce se staly dlouhé šátky omotané okolo hlav dlouhovlasých modelek, které mnohdy doplnily klobouky s rovnou a širokou kremou s výšivkami, ale také kožené boty ve westernovém stylu, které v kombinaci s kluzkou podlahou z falešného mramoru způsobily během závěrečného defilé tvrdý pád třem modelkám.


Autor: Žaneta

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51